Hétköznapi bútorápolás a tárgyak védelme érdekében
Bútoraimat és kistárgyaimat elkészülésük után lenolajjal kezeljem, amely védőréteget képez ugyan a tárgyak felületén, mégis a fa természetes adottságai miatt oda kell figyelnünk a megfelelő tárolásra, használatra és ápolásra. A következő néhány pontban ehhez szeretnék segítséget nyújtani:
-
A tárgyakon lakkot csak külön kérésre alkalmazok, ezért a legtöbb bútor felülete a vízre igen érzékeny. Kerüljük az azzal való érintkezést, a fröccsenés- és cseppveszélyes helyzeteket, hiszen ezek - főleg a festett felületeken maradandó károkat okozhatnak. Ha mégis bekövetkezne a baleset, egy száraz ronggyal vagy papírtörlővel azonnal itassuk fel a vízcseppeket, majd végezzük el a lenolajas kezelést (ld. lejjebb).
-
A tárgyakat ne tegyük ki közvetlen napsütésnek, hiszen a hőingadozás hatására a fa szerkezetében kedvezőtlen folyamatok (repedés, fakulás) mehetnek végbe.
-
A felületeket lehetőleg száraz ronggyal tisztítsuk, de ha ez nem lenne elegendő, használhatunk alaposan (szinte szárazra) kicsavart nedves ruhát is.
-
A bútorok fényének, esetleg fakuló színeinek javításához időnként (használattól függően 2-3 havonta, félévente) lenolajjal kenjük át azokat. Figyeljünk arra, hogy a tárgy tiszta legyen: az olajozást megelőzően egy száraz, puha ronggyal töröljünk le róla minden port, majd egy lapos ecsettel egyenletesen, először az éleken, majd a hátlapon, végül pedig az előlapon dolgozva vigyük fel a lenmagolajat. Nagyjából 10 perc után a fa beszívja az elegendő mennyiségű olajat, ezután egy nem szöszölő ronggyal töröljük le róla a felesleget. Ezzel az egyszerű eljárással szinte újjávarázsolhatjuk bútorainkat.
|